İzmir’in Coğrafyası

Ege kıyılarımızın tam ortasında yer alan İzmir ilimiz Anadolu yarım adasının batısında kalmaktadır.Doğuda Manisa Güneyden Aydın, Kuzeyden Balıkesir ile komşudur.

Yüz ölçümü 12.012 km2.dir.İzmir’in toprak çevresi 37o 45′ ve 39o 15′ kuzey enlemleri bulunmakta 26o 15′ ve 29o 20′ doğu boylamları arasında bulunmaktadır.

Kuzey ve Güney doğrultusundaki uzunluğu bilinmek üzere 200 km, doğu ve batı doğrultusundaki genişlikleri ise 180 km2 olmaktadır.

Yer yüzü şekilleri tarihsel bir jeolojik olayın sonucudur.Doğu ve batı doğrultusuna uzanan sıradağlar arasında yer alan çöküntü akarsu ve ovaların ağızlarındaki birikinti ovaları, yeryüzü şekillerinin ana hatlarını oluşmuşturlardır.

İzmir’in kuzeyinde Madra Dağları bulunmaktadır. 1250 metreyi aşan yüksekliğe sahip olan bu dağlar, kuzeyindeki Havran ve Burhaniye ovaları ile güneyindeki Bergama Ovası arasında önemli bir yükselti oluşturmuşlardır. Güneybatıya, Dikili ve Altınova ya doğru uzanan kolları kıyı yakınlarına kadar varabiliyor ve burada alçalarak kıyı düzlüklerine karışmaktadır. Madra Dağları’nın güneybatı ucu, Bergama batısında Geyiklidağ olarak özdeşleşmiştir. Burada yükseklik 1061 m.ye kadar çıkmaktadır. Madra Dağları üzerinde bazı yerler 500-700 m. yüksekliğinde hafif dalgalı düzlükler bulunmaktadır. Buralara dilimizce yayla adı verilmektedir. Fıstık çamı ormanları ile kaplı Kozak Yaylası buraların en bilinen yerleridir. Madra Dağları’nın güneyinde Bakırçay Ovası bulunmaktadır. Ova, genel olarak, Soma yakınlarından Çandarlı Körfezi’ne kadar kuzeydoğu-güneybatı doğrultusunda kadar uzanabiliyor. Uzunluğu 60 km. civarıdır. Bakırçay ve kollarının getirdiği alüvyonlarla örtülü olan ovanın en fazla genişlediği yer Kınık’ın kuzeyinde yer almaktadır.

Bakırçay Ovası’nın güney kısmında Yunt Dağları bulunur. Bu dağlar, doğu kısımda bulunan Sultan Dağları ile birleşirmektedir. Akarsu vadileri buraları çok miktarda parçalamıştır. Yunt Dağı, Dumanlı Dağları ile iç içe olan Sultan Dağı ve Çamlıdağ, Bakırçay Ovası’nın güneyinde kesintisiz dağlık bir alan meydana gelmiş bulunmaktadır. Dumanlı Dağ’ın en yüksek noktası 1098 m. olarak bilinir.

Dumanlı Dağ’ın güneyin tarafında, içine Gediz Nehri’nin yerleşmiş olduğu çöküntülü alan vardır ve Dumanlı Dağ ve Yamanlar Dağı arasında 10 km. uzunluğunda dar bir boğaz bulunur. “Menemen Boğazı” olarak bilinen bu dik yamaç derin vadinin doğusu kısmından Alaşehir’e, hatta Sarıgöl’e kadar Gediz Ovası uzanmaktadır. Burada bulunan ova, Manisa iline bağlıdır. Menemen Boğazı, batıya doğru Emiralem’den itibaren genişler, alçalır, Gediz Deltası’na bitişir. Gediz Nehri, döküldüğü yerde meydana gelen geniş bir delta bulunur. Delta düzlüğünün kuzey-güney doğrultusundaki uzunluğu  20 km. olarak bilinir. Gediz Delta Ovası ve Menemen Ovası adı verilen bu düzlük, ülkemizin en verimli ovalarından biri olarak bilinir.

Bozdağlar’ın güney kısmlarında Küçükmenderes Ovası bulunmaktadır.Bu yerlerin üst kısımları  çok verimli alüvyon toprakları kaplanmış bulunmaktadır. Küçükmenderes Ovası adıyla bilinen bu ova, doğuda tam olarak başladığı yer Beydağ yerleşi alanıdır, ortalama 10-15 km. mesafesi vardır, Selçuk ve Torbaylı’ya kadar erişmektedir. Küçükmenderes Ovası’nın bazı kesimlerine , şehir merkezlerinin ismini koymuşlardır. (Ödemiş, Tire, Bayındır, Selçuk ovaları olarak).

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s